کارت اقامت کیملیک

14دی 1400
0 نظر

کیملیک چیست؟

کیملیک یا کارت اقامت ترکیه بیان کننده هویت هر شخص است. در هر کشوری نیاز است که اشخاص با یک مدرک معتبر خودشون رو معرفی کنند. پاسپورت یکی از این مدارک است اما اعتبار آن بازه زمانی محدودی دارد و به همین دلیل هر فردی باید در کشور جدید کارت اقامت دریافت کند.کارت اقامت ترکیه یا همان کیملیک یک کد 11 رقمی دارد که با 99 شروع میشود و نام پدر و مادر و تاریخ ورود در آن درج نمی شود چون هر کسی راندوو زمان خودش را دارد که در بازه یکسال این راندوو را می گیرند.

کارت کیملیک

راندوو در خواستی است که برای هر شخص در اداره مهاجرت داده می شود. درواقع راندوو یک بازه زمانی است که باید مدارک برای دریافت کارت اقامت به اداره گوچ یا اداره مهاجرت ارسال گردد.درخواست هایی که برای کارت اقامت صورت می گیرد متفاوت است. بعضی ها برای سرمایه گذاری درخواست اقامت می دهند که بعد از 3 الی 7 ماه شهروندی ترکیه برای آنها صادر می شود و مقیم ترکیه می شوند.

در خواست دیگر از طریق ازدواج است که در انتهای آن کار اقامت این گونه درخواست رنگ آبی درج شده است. کارت اقامت صورتی روشن که امسال ارائه می گردد هم برای توریستها و هم برای دانشجویان صادر می شود. از نظر ظاهر این کارت هیچ فرقی با هم ندارد ولی روی کارت مشخص کرده که این کارت برای دانشجویان می باشد یا توریستها.

به طور کلی کارتهای کیملیک به دو رنگ آبی و صورتی صادر می شود که یکی از این کارتهای صورتی می تواند برای اشخاصی که سرمایه گذاری انجام میدهند البته سرمایه گذاری ها یا خرید های ملکی زیر 250 هزار دلار . و یا دانش آموزان یا دانشجویان و گردشگران که کارت اقامت آنها صورتی می باشد.

کارت کیملیک

مزایای کارت اقامت ترکیه چیست؟

مهمترین مزیت برای ایرانی ها، اقامت در ترکیه به مدت 3 ماه بدون نیاز به دریافت کارت اقامت می باشد. اگر فردی بخواهد بیش از 3 ماه در ترکیه اقامت داشته باشد باید در زمینه های مختلفی مثل ثبت نام دوره آموزشی، ارائه وکالتنامه رسمی،  و…فعالیت داشته باشد و برای انجام کارهای اداری مثل افتتاح حساب و ثبت شرکت بعد از انجام واکسیناسیون نیاز به این کارت اقامت دارد. نکته مهم اینکه در حال حاضر  ثبت شرکت با پاسپورت امکان پذیر هست ولی در ادامه برای ثبت برند حتما کارت کیملیک مورد نیاز می باشد. دریافت این کار با هزینه کم و با سرعت بالا قابل انجام می باشد.

سیستم ev دولت چیست؟

یکی از سامانه های رسمی دولت ترکیه است که ثبت اطلاعات در آن برای هر شهروندی واجب است. برای هر فردی که در ترکی زندگی می کنه استفاده از این سیستم الزامی میباشد به جز اشخاصی که تازه وارد خاک ترکیه شده اند و اطلاعات کافی را  در این زمنه ندارند. از طریق سامانه اداره پست با مبلغ 7.5 لیر برای دریافت این سامانه درخواست داده می شود. در واقع بعد از دریافت کارت کیملیک، باید در خواست رمز سیستم evدولت داده شود.اگر شخصی کارت کیملیک نداشته باشد نمی تواند در خواست رمز اپلیکیشن ev دولت را بدهد. اپلیکیشن یا سامانه ev دولت هم برای شهروندی و هم برای مهاجران بسیارحائز اهمیت است. برای دریافت سوء پیشینه، امورات مالی، جریمه های شخصی و… بسیاری از کارهای دیگر از این اپلیکیشن استفاده می شود.

هزینه و فرآیند دریافت کارت اقامت ترکیه

فرآیند دریافت کارت کیملیک خیلی پیچیده نیست هر شخصی که وارد خاک ترکیه می شود باید حتما کارت شهروندی یا کارت اقامت دریافت کند.در واقع حتما فرد برای درخواست کارت اقامت باید وارد خاک  ترکیه شده باشد. بعد از همه گیری ویروس کرونا برای درخواست این کارت یکسری تفاوتهایی ایجاد گردد بدین منظور اولین موضوع مهم این است که  عکس پرسنلی باید واضح و زمینه سفید و به صورت بیومتریک (در تمامی عکاسی ها در ترکیه قابل انجام می باشد) باشد ولی قبلا عکسهای کوچک تر نیز قابل قبول بود موضوع دوم دانستن نام مادر و محل سکونت در ترکیه می باشد و نیز بیمه شخصی که بسته به رده سنی شخص متغییر می باشد در واقع بیمه شخص بسیار حائز اهمیت است و بدون داشتن بیمه نمی توان در خواست کارت اقامت داد. برای اشخاصی که وارد خاک ترکیه می شوند از بیمه سلامت می توانند استفاده کنندکه هزینه آن 125تا 800 لیر برای یکسال می باشد.

کارت کیملیک

بعد از تکمیل مدارک وارد سامانه اداره گوچ شده و در خواست اولیه را ثبت می کنیم بعد اتمام ثبت در خواست پرینت اولیه را دریافت می کنیم و بعد از آن یک پیام کوتاه به شماره تماس ارائه شده ارسال می گردد که در آن مشخص می شود که در چه بازه زمانی باید مدارک رو به اداره گوچ باید ارائه گردد. این مدارک شامل در خواست راندوو یی که داده شده، بیمه، پاسپورت، 4قطعه عکس بیومتریک و هزینه کارت کیملیک که شامل 125 لیر و هزینه حق خاک برای افراد زیر 18 سال 70 دلار و بالای 18 سال 80 دلار می باشد.

ارائه آدرس اسکان برای افراد توریست

یکی از قوانین مهمی که امسال دولت ترکیه وضع کرده برای افراد مهاجر موضوع داشتن آدرس محل سکونت می باشد. بدین منظور شخص متقاضی همراه با صاحب ملک باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند و سند ارائه داده شود و تاییدیه دفتر اسناد رسمی را به زمیمه مدارک اولیه کرده و به اداره گوچ ارائه کند. اینها تمام مواردی است که قبل از آمدن راندوو باید انجام گردد. نکته مهم اینکه برای دانشجویان باید برگه خوابگاه ارائه گردد و نیازی به نوتر کردن ( تایید دفتر اسناد رسمی) ندارد. برای تمام کسانی که در آکادمی TFF در حال تحصیل می باشند برگه خوابگاه ارائه میگردد. برای کسانی که زوج هستند یا هم خانه هستند می توانند از یک آدرس برای چند نفر کارت اقامت کیملیک اقدام نمود.

بازه زمانی صدور کارت کیملیک

از یک هفته تا 3 ماه بازه زمانی استاندارد برای دریافت کارت اقامت می باشد. از 2 روز تا 3 هفته تاریخ اولیه اعلام می شود که مدارک باید ارائه شود و بعد از 1 ماه تا 3 ماه کارت اقامت ارسال می شود.در حال حاضر برای افتتاح حساب تایید آدرس اجباری شده است . برای تمدید کارت اقامت دیگر نیاز به ارائه مدارک نمی باشد و همان مدارک قبلی کفایت می کند. از سال 2022 قرار است یک بازرس به آدرسهای ارائه شده مراجعه کند و کسانی که آدرسهای جعلی درج کرده اند دیپورت می شوند به کشور خودشان. بدین منظور نفوس کایت یا تایید آدرس در ترکیه الزامی می باشد. نفوس کایت برای افتتاح حساب و ثبت آب گاز و برق ، برای مراجعه به بعضی ادرات الزامی می باشد.کسانی نفوس کایت دریافت میکنند نیازی نیست که سال بعد مدارکشون رو نوتر(تایید دفتر اسناد رسمی ) بکنند همان برگه نفوس کایت معتبر می باشد.

کارتهای اقامت کیملیک قابل تمدید می باشند و حتی کسانی که کارت اقامت توریستی دارند اگردولت تشخص بدهد که این افراد زیانی به کشور ترکیه نمی رسانند و در واقع سئو سابقه ای ندارند مدت کارت آنها تمدید می گردد. ولی بعضی از کارت ممکنه 3 ماه و بعضی دیگر 9ماهه یا یکساله تمدید گردد. ولی اگر هزینه ای که برای تمدید 1 ساله پرداخت می گردد ولی مدت کارت کمتر از 1 سال باشد با ارائه رسید تفاوت هزینه پرداخت شده عودت داده می شود.برای تمدید کارت اقامت باید قبل از اتمام مدت اعتبار مجدد تمام مدارک حاضر شده و مجدد ارسال گردد. در این مدت شخص می تواند به کرات از ترکیه خارج و مجدد وارد شود. اما اگر شخص بخواهد اقامت دائم دریافت کند حتما باید 5 تا 8 سال در خاک ترکیه حضور داشته باشد ودر طول این مدت 180 روز خارج از ترکیه باشند و مجدد به ترکیه برگردند.

ارز دیجیتال و کارت اقامت کیملیک

برای تایید هویت برای خرید و فروش ارز دیجیتال باید کارت کیملیک حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. برای کسانی که نمی توانند مجدد به ترکیه بیایند و کارت اقامت دریافت کنند کارت گواهینامه دریافت می کنند که اعتبار آن 10 ساله است و از کارت کیملیک معتبرتر است ولی ابتدا حتما باید کارت کیمیلک دریافت کرده باشند.

کارت کیملیک و ارز دیجیتال

سیاستهای اداره مهاجرت در شهرهای مختلف ترکیه

این سیاستها در بعضی شهرها متفاوت است مثلا برای بعضی محله ها یا شهرها اعلام شده که برای کسانی که اجاره نشن هستند کارت اقامت صادر نمی شود و این سیاستی است که از طرف اداره مهاجرت لحاظ می شود. اگر در شهری درخواست اقامت را رد کند حتما دلایل رد درخواست را اعلام میکند. و شخص می تواند در بازه زمانی 10 روزه مجدد برای درخواست خود اقدام کند.

کارت اقامت برای اتباع کشور افغانستان

برای اتباع افغانی چون شرایط ویزا قرارداده شده حتما باید دعوتنامه یا پذیرش از دانشگاههای ترکیه یا خرید ملک داشته باشند تا بتوانند به ترکیه مهاجرت کنند. اما اگر وارد ترکیه شدند می توانند برای کارت اقامت ترکیه اقدام کنند.

کارت اقامت برای دانش اموزان زیر 18 سال

دانش آموزانی که زیر 18 سال هستند قبل از ورودشان به کشور ترکیه باید پدر و مادر شخص، یک وکالتنامه ای که دارای تائیدیه وزارت خارجه و دادگستری در ایران است به شخصی که قرار است کارهای اداری و تمام کارهای  او را پیگیری کند داده شود و فرد نماینده و قیم دانش آموزی که به ترکیه مهاجرت می کند می شود. بعد از اینکه وکالتنامه به ترکیه آورده می شود توسط سفارتخانه ایران در ترکیه و وزارت خارجه ترکیه نیز مورد تایید قرار میگیرد. بعداز انجام این پروسه درخواست اقامت دانش آموز داده می شود.

کسانی که برای آنها مشکل دیپورت پیش آمده و یا اعتبار کارت آنها به اتمام رسیده باید از کشور خارج شوند و در صورتی که هزینه جریمه روزهایی که در ترکیه ماندند را قبل از خروج پرداخت نکند 1 الی 5 سال حق ورود به خاک ترکیه را نخواهند داشت.

بنابراین توصیه می شود حتما قل از خروج حق خاک را پرداخت نمایند. نکته مهم اینکه هزینه حق خاک برای دریافت کارت اقامت کیملیک از سمت دانشجویان و دانش اموزان که شامل 70 دلار یا 80 دلار است پرداخت نمی شود و فقط هزینه خود کارت پرداخت می گردد.

پیام بگذارید