رشد ۱۹۲ درصدی صادرات ایران به ترکیه در بهار

28تیر 1401
0 نظر

صادرات کشورمان به ترکیه در بهار امسال با سه میلیون و ۷۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار با رشد ۳۶۳ درصدی در وزن و ۱۹۲ درصدی در ارزش، نسبت به بهار سال قبل همراه بوده است.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک در آستانه سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران با اشاره به حجم تجارت بین دو کشور گفت: تجارت غیرنفتی کشورمان با ترکیه در سال 1400 شاهد جهش بوده و در بهار امسال هم ادامه داشته است.

وی افزود: حدود 19 میلیون و 500 هزار تن کالا به ارزش 11.4 میلیارد دلار بین ایران و ترکیه در سال 1400 تبادل شد که نسبت به سال 1399 با رشد 73 درصدی در وزن و 64 درصدی در ارزش همراه بوده است. از این میزان کالای تبادل شده 15.7 میلیون تن به ارزش 6.1 میلیارد دلار از ایران به ترکیه صادر شد و 3.7 میلیون تن کالا به ارزش 5.3 میلیارد دلار هم از ترکیه به کشورمان وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 140 درصد صادرات به ترکیه و 20 درصد واردات از این کشور به ایران افزایش داشته است.

وی با اشاره به جایگاه ترکیه در تجارت خارجی کشورمان گفت: ترکیه هم در واردات و هم در صادرات همواره در بین چهار شریک اول ایران بوده و در سال 1400 نیز 12 درصد وزن و 11 درصد ارزش کل تجارت کشورمان با دنیا مربوط به ترکیه بوده است.

سخنگوی گمرک در خصوص کالاهای صادراتی به ترکیه اظهار داشت: محصولات دامی، شیلات، لبنی، گل و گیاه و نباتات، میوه و تره بار، خشکبار، ادویه و زعفران، مواد غذایی، توتون و سیگار، مصالح ساختمانی، مواد معدنی، محصولات پتروپالایشگاهی، مواد شیمیایی، دارو، لوازم آشپزخانه، لوازم خانگی، محصولات بهداشتی، محصولات صنعتی، محصولات فولادی، پوشاک، چرم، کیف و کفش، نخ و پارچه، صنایع دستی، شیرآلات، ماشین آلات کشاورزی، لوازم التحریر، تجهیزات پزشکی، مبلمان، لوستر و وسایل ورزشی و بازی کودکان کالاهای عمده صادراتی ایران به ترکیه بودند.

وی در خصوص کالاهای وارداتی از ترکیه نیز گفت: دام مولد، مرغ منجمد، تخم مرغ نطفه دار، انواع بذر، حبوبات، موز، قهوه، گندم، ذرت، جو، دانه های روغنی، روغن خام، انواع روغن خوراکی، شکر، مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی، مکمل ها، مواد اولیه، کود، لاستیک، چوب، کاغذ، خمیر چوب، لوازم الکترونیکی و پارچه و نخ از مهمترین کالاهای وارده از ترکیه بودند.

پیام بگذارید