همه چیز راجع به تحصیل در هند

28آبان 1400
0 نظر

تحصیل در هند

یکی از مزایای منحصر به فرد کشور هند داشتن زبان انگلیسی است که امتیاز بسیار مهمی محسوب میشود. که این مهم زبان انگلیسی در سیستم اداری دانشگاهی و مدارس، جا باز کرده است. در مقطع یازدهم و دوازدهم دانشجویان باید به زبان انگلیسی خودشان را به سطح بالایی برسانند و بعد مدرک دیپلم بگیرند. کنکور در هند دقیقا مثل کنکور ایران است و متناسب با رشته تحصیلی کنکور متفاوت و مخصوص دانشجویان هندی است.

تحصیل در هند

آیا هند جای مناسبی برای تحصیل است؟

برای اکثر کسانی که قصد دارند در کشورهای آسیایی تحصیل کنند، هند یک پله بالاتر از بقیه کشورهاست. هند از نظر فرهنگ، آب و هوا و کیفیت دانشگاهها در سطح بسیار بالایی قراردارد.

از نظر سطح درسی دانشگاههای هند بسیار پیشرفته هستند و دانشجویان بهترین استفاده را می توانند ببرند و پیشرفت کنند. مخصوصا کسانی که علاقه مند هستند به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند تحصیل در هند بسیار ایده آل است.

برای ورود به دانشگاههای تاپ و درجه یک هند باید آزمون IAT را با موفقیت گذرانده باشید که سه مرحله کنکور دارد که خود دانشگاه 3 مرحله ای یا 4 مرحله ای برگزار میکند. این آزمون برای مقاطع لیسانس می باشد و از میلیونها نفر شرکت کننده 100 نفر پذیرفته می شود.

دانشجویان خارجی در اکثر دانشگاههای هند نیاز به امتحان ورودی ندارند و خیلی از دانشگاهها از 50 نفری که در کلاس حضور دارند 4 تا 5 نفر ظرفیت برای خارجی ها در نظر می گیرند.

تحصیل در هند

طول مدت تحصیل درهند

برای مقطع لیسانس رشته های علوم انسانی و مهندسی 3 یا 4 سال است و برای مقطع فوق لیسانس Mtec هم دو سال دوره تخصصی نیاز است. برای رشته های مهندسی کسانی که 3 سال گذرانده اند فوق لیسانس هم 3 سال و کسانی که 4 ساله بودند فوق لیسانس آنها 2 سال طول خواهد کشید. به طور کلی6 سال مدت تحصیل تا  فوق لیسانس در هند می باشد.

برای دانشجویانی که از ایران می آیند و Bachler را گذرانده اند باید مدرک خودشان را ترجمه و معادل سازی کنند و بر اساس اولویت دانشجو و علایق می تواتنند تحصیل را شروع کنند. مثلا اگر کسی لیسانس روانشناسی گرفته و بخواهد فوق لیسانس کامپیوتر بخواند نمی تواند چون این دو رشته خیلی با هم فرق دارند. طول دوره دکتری کمترین آن 3 سال و بیشترین 7 سال است. مثلا رشته پزشکی 6 سال است.

 آیا دانشگاههای هند رتبه و اعتبار خوبی در جهان دارند؟

دانشگاههای هند در سی سال خیر سطح کیفی و آموزشی خودشان خیلی ارتقاء داده اند. بر اساس سمینارهایی که برای ارزیابی این موضوع برگزار گردیده، فارغ التحصیلان دانشگاههای هند به راحتی وارد شرکتهای بزرگ جهان از جمله سامسونگ وغیره می شوند.

هند یک پله است به سمت کار و تجربه .دانشجوهایی بودند که بسیار باهوش و خبره بودند ولی کنفرانس و مقالات زیادی ارائه ندادند و همین باعث شد فرصت پیشرفت براشون پیش نیاید. اما کسانیکه کنفرانسهای خوب و متفاوت زیادی داشتند و با اینکه خیلی باهوش نبودند ولی فرصتهای زیادی براشون ایجاد شد و ازشون دعوت به همکاری شد.

هند یک فرصت است . در هند کمپانی های بزرگ و خاصی می آیند و فرصت ترقی و پیشرفت از طریق دعوت به همکاری به دانشجویان.یک قانون کلی در هند وجود داره اینکه کسی که ویزای دانشجویی دارد حق کار کردن ندارد. ولی این دلیل نمی شود که دانشجویی که درس می خواند  دوره های کارآموزی را از دست بدهد. مثلا دانشجوی رشته MBA در سال آخر 8 ماه فرصت دارد که دوره کار آموزش بگذراند و در یک شرکت یه خدمتی را ارئه دهد و دستیار باشد و کار یادبگیرد بدون حقوق یا بدون بیمه. یا دستیار باشد بدون بیمه و حقوق 200 دلاری بگیرد . ولی برای رشته های تخصصی در شرکت  ها بالاتر است. مثلا اگر کسی مهندسی کامپیوتر بگیرد و در شرکت IT کار کند تقریبا از 1.500   تا 2000 دلار می تواند دستمزد بگیرد.

دانشگاهای هند

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری

شخصی که ویزای دانشجویی دارد وقتی دوره تحصیل تمام شد می تواند تبدیل کند به ویزای کار در زمینه رشته ای که در آن تحصیل کرده است و یا از کشور خارج شود و پیشنهاد کار بگیرد ودرخواست ویزای کار دریافت کند و دوباره با ویزای کار وارد کشور هند شود . در هند ممنوعیتی برای استخدام خارجی ها وجود ندارد . بر این اساس نیاز کمپانی به آن تخصص و دانش فرد موجب ایجاد شرایط کار برای شخص می شود .

وضعیت خوابگاه دانشگاههای هند

دانشگاههای هند خوابگاه ارائه میدهند . بسته به نوع دانشگاه خوابگاهها متفاوت است. میانگین هزینه تحصیل اگرحدود 2 هزار دلار طول سال باشد با 3 وعده غذا و جای خواب و هزینه های بیرون از خوابگاه  مثل هزینه رفت و آمد و خورد و خوراک ماهیانه حدود 500 تا 900 دلار میشود. البته این هزینه در ایالتهای هند متفاوت است. بطور کلی ایالتهای هند از نظر زبان، گفتار و نوشتار باهم متفاوت است و از نظر هزینه خانه و نقل انتقال نیز با هم فرق دارند.

بورسیه در دانشگاههای هند

بورسیه ها در هند دو نوع هستند یا دولتیکه برای تمام مقاطع و یا توسط دانشگاهها ارائه می شود که برای مقطع دکترا می باشد

امتحان ورودی که برای هندی ها وجود دارد خودش یک کاهش دهنده است. یکی از راههای کسب درآمد دانشگاهها از ورودی دانشجوی خارجی است. به همین دلیل کمتر بورسیه می دهند و بیشتر در مقاطع پایین تر می دهند. بورسیه ای که دولت ارائه می دهد ICCR   است که دانشجو های خارجی بین 1000 تا 2000 می توانند بورسیه بشوند.

بورسیه در هند

شهریه دانشگاهها

برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی و دکتری تخصصی MBBS این رشته ها نیاز به ورودی امتحان تخصصی دارد که خیلی سخت است.

این آزمون به زبان انگلیسی است بعد از اینکه دانشجو رتبه اش را کسب کرد می تواند بر اساس رتبه دانشگاه را انتخاب کند. دانشگاههای دولتی سالانه 10 هزاردلار دریافت می کنند و نکته مهم اینکه اگر رتبه دانشجو بالا باشد هزینه کاملا رایگان است که شامل درصد کمی از دانشجو ها می شود. رشته هایی مثل دارو سازی هستند که بدون آزمون می توان وارد دانشگاه شد . دانشگاه میسورم هند مورد تایید وزارت علوم ایران است . در کل دانشگاههایی که مورد تایید وزرات بهداشت هستند نیاز به معادل سازی  ندارد. و دانشجو میتواند در کنسولگری ها تشکیل پرونده داده و هزینه تمدید مدت پاسپورت نیز رایگان انجام می شود.

در این حالت  دانشجو باید آزمون جامع شرکت کند و نمره بالا 80 درصد کسب کند باید 6دوره آموزشی  و اگر زیر 80 درصد بگیرد باید 1 سال دوره آموزشی را بگذراند.

حال اگر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نباشد باید معادل سازی کند و 3 تا امتحان بدهد امتحان علوم پایه و جامع بدهد و یکسال دوره نیز در ایران بگذراند.

آماده سازی دانشجو با مدرک دیپلم برای آزمون ورودی در هند

آکادمی TFF می توانند آموزشهای لازم را از طریف برگزاری کلاس و تمرینات مرتبط با آزمون انجام دهند و فرد را برای آزمون ورودی آماده سازند. ما می توانیم برای دانشجو هایی که بخواهند درس بخوانند متناسب با رشته انتخابی آنها ویزای یکساله بگیریم . نکته مهم اینکه برای آزمون زبان انگلیسی مهمه ولی نیاز به  مدرک IELTS نیست.

کسانی که در دانشگاههای هند درس خواندند و توانستند پذیرش برای آمریکا و اروپا بگیرند و این خودش برمی گردد به خود دانشجو که بتوانند پروژه هاشون رو ارائه بدند و کورس بسیار متفاوت ارائه بدهند و بتوانند به دانشگاههای سطح بالاتر ارتقاء پیدا کنند.  

در حال حاضر در هند دانشگاه میسور کورس جدید گذاشته که یک ساله است و متقاضیان می توانند شرکت کنند و مدرک دانشگاهی یوگا دریافت کنند و این مدرک در خیلی از کشورها مورد تایید و معتبر است. هزینه رشته پزشکی دانشگاه غیر دولتی در هند 25 هزار دلار در مدت حدود 6 سال برای کل دوره میباشد که سالی تقریبا 4 تا 5 هزار دلار می شود. برای رشته دارو سازی هزینه 60 هزار دلار و برای پزشکی 250 هزار دلار می باشد.

هزینه دانشگاههای دولتی رشته پزشکی یا دندان پزشکی حدود 11 هزار دلار و برای رشته های علوم 1200 دلار به صورت سالانه و برای دوره لیسانس حدد 1200 دلار هزینه دانشگاههای دولتی می باشد

نکته مهم اینکه در شهر میسور دانشجویی که علاقه مند است در هند تحصیل کند قبل از اینکه سربازی بروند می توانند در شهر میسور که مدرسه ایرانی ها در آنجا وجود دارد ثبت نام کنند و امتحان را قبل از 18 سالگی بدهند

شرکت TFF آماده ارائه خدمات در زمینه تحصیل در هند می باشد از طریق درگاههای ارتباطی با ما در ارتباط باشید

سوالات متداول این بخش

برای اکثر کسانی که قصد دارند در کشورهای آسیایی تحصیل کنند، هند یک پله بالاتر از بقیه کشورهاست. هند از نظر فرهنگ، آب و هوا و کیفیت دانشگاهها در سطح بسیار بالایی قراردارد.

برای مقطع لیسانس رشته های علوم انسانی و مهندسی 3 یا 4 سال است و برای مقطع فوق لیسانس Mtec هم دو سال دوره تخصصی نیاز است. برای رشته های مهندسی کسانی که 3 سال گذرانده اند فوق لیسانس هم 3 سال و کسانی که 4 ساله بودند فوق لیسانس آنها 2 سال طول خواهد کشید. به طور کلی6 سال مدت تحصیل تا  فوق لیسانس در هند می باشد.

دانشگاههای هند در سی سال خیر سطح کیفی و آموزشی خودشان خیلی ارتقاء داده اند. بر اساس سمینارهایی که برای ارزیابی این موضوع برگزار گردیده، فارغ التحصیلان دانشگاههای هند به راحتی وارد شرکتهای بزرگ جهان از جمله سامسونگ وغیره می شوند.

هند یک پله است به سمت کار و تجربه .دانشجوهایی بودند که بسیار باهوش و خبره بودند ولی کنفرانس و مقالات زیادی ارائه ندادند و همین باعث شد فرصت پیشرفت براشون پیش نیاید. اما کسانیکه کنفرانسهای خوب و متفاوت زیادی داشتند و با اینکه خیلی باهوش نبودند ولی فرصتهای زیادی براشون ایجاد شد و ازشون دعوت به همکاری ش

پیام بگذارید