اطلاعات تازه موساد درباره انفجارهای دهه ۹۰ آرژانتین: ایران در عملیات میدانی نقش نداشت

2مرداد 1401
0 نظر

روزنامه نیوریورک‌ تایمز با استناد به تحقیقات جدید موساد، سرویس جاسوسی اسرائیل گفت که ایران به‌طور میدانی در دو حمله دهه ۱۹۹۰ به اهداف اسرائیلی و یهودی در بوئنوس آیرس آرژانتین نقش نداشته است.

موساد با این حال تاکید می‌کند همچنان معتقد است که ایران به‌عنوان حامی گروه حزب‌الله این حملات را تایید و از آن حمایت مالی کرده است و به این گروه آموزش و تجهیزات می‌دهد اما یافته‌های جدید با ادعاهای پیشین اسرائیل، آرژانتین و ایالات متحده مبنی بر اینکه تهران نقش عملیاتی داشت مغایر است. این نهاد همچنین برخی سوظن‌ها در آرژانتین مبنی بر همدستی مقامات محلی و شهروندان را در ارتباط با این حمله رد می‌کند.

نخستین حمله در سال ۱۹۹۲ در سفارت اسرائیل در آرژانتین منجر به کشته شدن ۲۹ نفر شد. دومین حمله دو سال بعد در سال ۱۹۹۴ در ساختمان آمیا، مرکز همیاری یهودیان آرژانتین رخ داد که در آن ۸۶ نفر از جمله بمب‌گذار کشته شدند.

پیامدهای این دو انفجار برای دهه‌ها در آرژانتین سنگینی می‌کرد و برخی از افرادی که برای تحقیق منصوب شدند بعدا به دلیل ممانعت از تحقیقات تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. برخی از سیاستمداران ارشد نیز متهم به دست‌داشتن در این حملات شدند.

این حملات همچنین اسرائیل را که خود را حامی یهودیان در سراسر جهان می‌داند حیرت‌زده کرد و گستردگی جهانی و تهدید فزاینده حزب‌الله را در آن زمان نشان داد.
آرژانتین، اسرائیل و ایالات متحده مدت‌ها است که مقامات سفارت ایران در بوئنوس آیرس را به کمک مادی و سازمانی به این حملات متهم کرده‌اند. تهران بارها این ادعاها را رد کرده است.

با این حال تحقیقات موساد نشان داد که ایران در انجام این حملات یا ارائه کمک دخالتی نداشته است.

پیام بگذارید