افزایش آمار شیوع کرونا در ترکیه؛ محدودیت‌ها دوباره بازمی‌گردند؟

2مرداد 1401
0 نظر

اعلام شرایط قرمز در استان زونگولداغ ترکیه و افزایش آمار مبتلایان در برخی استان‌های دیگر، مقامات بهداشتی ترکیه را نگران کرده است.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، موارد ابتلا به ویروس کرونا در ترکیه و بسیاری دیگر از کشورهای جهان دوباره افزایش یافته است. آمارها نشان می دهد که توجه مردم به استفاده از ماسک در اتوبوس و مترو، بسیار ناچیز است و گروه اندکی از جمعیت ترکیه، به تزریق دوز چهارم واکسن کرونا تمایل نشان داده اند. همچنین اعلام شرایط قرمز در استان زونگولداغ ترکیه و افزایش آمار مبتلایان در برخی استان های دیگر، مقامات بهداشتی ترکیه را نگران کرده است.

227 هزار مبتلا در هفته

وزارت بهداشت ترکیه، حالا آمارهای مربوط به مبتلایان و جان باختگان را به صورت هفتگی اعلام می کند. هفته گذشته به شکل ناگهانی، جهشی جدی در تعداد موارد فوت مشاهده شد و به یک باره از 25 نفر در هفته به 96 نفر رسید.

آمار مبتلایان جدید به کرونا در ترکیه، 10 روز پیش، با رقم 57 هزار نفر در هفته ثبت شد اما آمار جدید، به یک باره به 227 هزار مبتلا در هفته رسید و پیش بینی شده که این میزان در روزهای آتی نیز با یک جهش دیگر روبرو شود.

کشور ترکیه , کرونا ,

حالا رقم کل فوت شدگان بیماری کرونا در ترکیه از آغاز تا امروز به عددی در حد 99 هزار و 200 نفر رسیده و به این ترتیب، محتمل است که در صورت عدم اتخاذ تدابیر سختگیرانه، آمار فوت شدگان این کشور از عدد یکصد هزار نفر نیز عبور کند.

نظرسنجی از مردم درباره کرونا

روزنامه سیاسی – اقتصادی «دنیا گازته» چاپ آنکارا، امروز گزارش مفصلی از یک نظرسنجی جدید در ترکیه را منتشر کرده که با همکاری دو موسسه خارجی انجام شده است. در این نظرسنجی، تلاش شده تا نگرش شهروندان ترکیه در مورد خطر مجدد شیوع ویروس کرونا رصد شود.

نظرسنجی آنلاین انجام شده توسط موسسه Ipsos با 800 فرد بالای 18 سال در ترکیه، دیدگاه های جامعه در مورد تمایل به واکسینه شدن، درخواست دز یادآوری و میزان استفاده از ماسک مورد بررسی قرار گرفت.

برخی از سوالات از این قرار است:

با نگاهی به آمار و ارقام فعلی نسبت به گذشته، در حال حاضر فکری می‌کنید که آیا تعداد موارد افزایش می‌یابد و حتی در صورت افزایش، به سطوح خطرناکی می‌رسد؟

آیا این اپیدمی دوباره به سطوح خطرناکی برای افراد یا خانواده‌های آنها می‌رسد یا خیر؟

کشور ترکیه , کرونا ,

نتایج اولیه نشان داد که بیش از نیمی از جامعه بر این باورند که این بیماری همه گیر مجدداً خطرساز خواهد شد. با افزایش تعداد مبتلایان، از هر 10 نفر 4 نفر فکر می کنند که تعداد مبتلایان در ترکیه مجدداً افزایش می یابد و اپیدمی کرونا دوباره به ابعاد خطرناکی می رسد. با این حال، تصور می کنند که همه گیری کرونا مانند گذشته خطرناک نخواهد بود.

میزان کسانی که نظر خود را مبنی بر پایان قطعی این بیماری اعلام کردند، تنها 11 درصد است.

یکی دیگر از یافته های قابل توجه این است که 37 درصد از جامعه بر این باورند که این ویروس، از این به بعد خطری نخواهد داشت. 30 درصد از جامعه اظهار می کنند که از روز اول شیوع این بیماری نگران بوده اند و هرگز از این موضوع راحت نشده اند. با کاهش تعداد مبتلایان، رفع محدودیت ها و فرارسیدن ماه های تابستان، مشاهده می شود که 44 درصد از جامعه نسبت به همه گیری احساس راحتی کرده اند، اما با افزایش تعداد مبتلایان، نگرانی های آنها نیز مجدداً افزایش یافته است.

دز یادآوری و ماسک

بر اساس نظرسنجی مورد بحث در ترکیه، امروزه که تزریق دزهای یادآوری در ترکیه دوباره آغاز شده، 25 درصد افراد اعلام می کنند که حتماً به مراکز درمانی مراجعه کرده و واکسن می زنند، 18 درصد گفته اند فعلاً معلوم نیست، شاید واکسن بزنند.

امروزه میزان افرادی که تمایل به واکسینه شدن دارند 43 درصد است. با این حال میزان کسانی که می گویند واکسینه نمی شوند بسیار زیاد است. از هر 10 نفر 4 نفر گفته اند که تمایلی به واکسن دز چهارم ندارند. از طرفی از هر 3 نفر یک نفر ماسک زدن را کنار گذاشته و به استفاده مجدد از آن فکر نمی کند.

کشور ترکیه , کرونا ,

سیدار گدیک، مدیر عامل شرکت ایپسوس ترکیه در تفسیر نظرسنجی موسسه خود درباره کرونا گفته است: ما این روزها با سوال مهمی روبرو هستیم: «آیا هیولای COVID-19 نزدیک به انقراض است یا واقعاً به خواب موقتی فرو رفته است؟ تعداد مواردی که در هفته های اخیر دوباره افزایش یافته، اهمیت این سوال را بیشتر کرده است. ما به این نتیجه رسیدیم که این سوال جامعه ترکیه را به دو بخش بزرگ تقسیم کرده است، پنج نفر از 10 نفر فکر می کنند که این بیماری همه گیر قدرت سابق خود را به دست نمی آورد و به سمت انقراض می رود، در حالی که چهار نفر از آنها فکر می کنند که هیولا در خواب است.»

پروفسور اوزلنن اوزکان رئیس دانشگاه آکدنیز آنتالیا می گوید:«از 100 بیمار مراجعه کننده به بخش اورژانس بیمارستان 50 نفر، کرونا مثبت بوده اند. البته این فقط مشکل ترکیه نیست و تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان در حال افزایش است. برخی از کشورها در حال برنامه ریزی برای بازگرداندن اقداماتی مانند ماسک هستند. به نظر نمی رسد به این زودی ها برنامه ای برای تعطیلی مجدد در ترکیه وجود داشته باشد، اما افزایش تعداد موارد، شهروندان را عصبی و نگران می کند. شایع‌ترین شکایت‌ها گلودرد، درد عضلانی، تب و سرفه خفیف است. در حال حاضر هیچ بیماری وجود ندارد که برای مراقبت های ویژه نیاز به بستری جدی داشته باشد. بزرگ ترین گروه خطر، افراد مسن، بیماران دارای پیوند عضو، در حال درمان سرطان یا دارای نقص ایمنی مادرزادی هستند.»

روزنامه قرار نیز در گزارشی اعلام کرده که همزمان با افزایش ناگهانی آمار مبتلایان به کرونا در ترکیه، سوءاستفاده در بازار فروش ماسک و محصولات ضدعفونی نمایان شده و قیمت هر بسته پنجاه تایی ماسک که به دستور دولت در سطح 9 لیره و 90 قوروش قیمت گذاری شده، حتی به 50 لیره نیز رسیده است.

تغییر حال و هوای پیام های وزیر

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه در دوران مبارزه با کرونا، کارنامه درخشانی به نمایش گذاشت. یکی از اقدامات مهم او این بود که به طور مداوم اطلاعات مربوط به مبارزه و پیشگیری و همچنین آمار تلفات را با جزئیات کامل در صفحه توییتر خود منتشر می کرد.

اما حالا صفحه توییتر او پر از پیام های مرتبط با تسلیت خبر کشته شدن نظامیان، سالگردهای سیاسی و مسائلی از این دست است. چرا؟ پاسخ روشن است: بحران اقتصادی بر ترکیه سایه افکنده و اگر شرایط اقتصادی یک بار دیگر به رکود دچار شود، دولت اردوغان در شرایط بسیار سختی قرار خواهد گرفت.

کشور ترکیه , کرونا ,

در پایان باید گفت، تزریق گسترده واکسن کرونا در کشورهای جهان، یکی از مهمترین دستاوردها و موفقیت های نظام های پزشکی بود و توانست یک بحران بزرگ را مدیریت کند. اما با این حال، هنوز هم این ماجرا به تمامی پایان نیافته و بی احتیاطی و بی توجهی، می تواند کشورها را با مشکلات جدیدی روبرو کند.

پیام بگذارید