ناگفته های خرید ملک در ترکیه

17آبان 1400
0 نظر

خرید ملک در ترکیه

سرمایه گذاری خرید ملک در ترکیه بهترین راه برای دریافت حق شهروندی ترکیه می باشد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که شرایط اصلی دریافت پاسپورت ترکیه چیست؟ و یا اینکه از چه طریقی می توانیم در ترکیه سرمایه گذاری کنیم. پس با ما همراه باشید.

شرایط اصلی دریافت پاسپورت ترکیه

اگرشخصی بخواهد برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کند از طرق زیر می تواند اقدام کند:

پرداخت بیمه

اگر شما در ترکیه اجازه کار داشته باشید و 5 سال بیمه پرداخت بنمایید، می توانید بعد از 5 سال پاسپورت ترکیه دریافت کنید . توجه داشته باشید که این 5 سال باید به صورت مداوم باشد.

سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در ترکیه شما می توانید با خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار برای خودتان و فرزندان زیر 18 سالتان پاسپورت ترکیه دریافت نمایید.

خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک بالای 250 هزار دلار بعد از 2 یا 3 ماه می توانید پاسپورت ترکیه دریافت کنید، و اگر ملکی با قیمت  بالای 100هزار دلار تهیه کردید، باید 5 سال داخل خاک ترکیه زندگی کنید و کمتر از 6 ماه از ترکیه خارج شوید و شهروند سفید ترکیه باشید. بعد از 5 سال می توانید اقدام به دریافت پاسپورت کنید. پس بدین ترتیب شما با خرید ملک 100 هزار دلاری نیز می تونید پاسپورت ترکیه دریافت کنید.

مالیات بر املاک و مستقلات در ترکیه

در ترکیه برای املاک، مالیات سالانه وجود دارد در واقع برای خرید ملک در ترکیه باید مالیات پرداخت شود. به این صورت که اگر در مناطق نوساز باشد مبلغ 1 درصد مالیات و اگر غیر از این باشه 1 تا 18 درصد باید مالیات پرداخت شود. نکته مهم اینکه می توان مالیات را سالانه پرداخت نکنید و انتهای کار زمانی که قصد فروش ملک رو دارید مالیات رو یکجا پرداخت کنید.

میزان محاسبه مالیات سالانه 0.002 تا 0.003 درصد بر عدد کل ملک در سال می باشد.

سند ملک

درگذشته سندهای متفاوتی در ترکیه وجود داشت ولی الان سند به رنگ زرشکی می باشد. مواردی مثل قیمت ملک، متراژ ملک و عرصه و عیان کامل سهم و نیز اشاره به اینکه فرد مالک خارجی است یا خیر قید می شود.

هزینه انتقال سند

برای خرید ملک در ترکیه یک سری هزینه های دیگر که در همه جای دنیا هم هست، وجود دارد. مثلا برای بنام زدن سند 4 درصد حق دفتر اسناد رسمی دولت ترکیه باید پرداخت شود، که معمولا 2 درصد خریدار و 2 درصد فروشنده پرداخت می کنند.

در مناطق بازسازی شده ممکنه شامل معافیت 4 درصد باشد. بستگی به موقعیت ملک دارد که در چه منطقه ای قرار گرفته شده باشد.

بطور کلی مالیات بر اساس این پایه ریزی میشه که شما ملکی که خریداری کردید از 1 تا 18 درصد محاسبه میشود که اگر در مناطق نوسازی شده باشد 1 درصد محاسبه می شود. اما ملکی که در دیگر مناطق باشد نسبت به متراژ و منطقه باید مالیات پرداخت شود.

تفاوت هزینه کارشناسی برای ملک با قیمت 250 هزار دلار

هزینه کارشناسی این نوع ملک تفاوت زیادی با دیگر املاک ندارد دولت ترکیه به صورت رندوم برای اشخاص خارجی که قصد خرید ملک دارند، کارشناس انتخاب می کند و این برای خارجی ها بسیار مفید است. قیمت گذاری آنها هم بسیار اصولی و درست می باشد و دولت و دفاتر اسناد قیمت کارشناسی آنها را قبول دارند.

سند ملک

در گذشته سندهای متفاوتی در ترکیه وجود داشت ولی الان سند به رنگ زرشکی می باشد. مواردی مثل قیمت ملک، متراژ ملک و عرصه و عیان کامل سهم و نیز اشاره به اینکه فرد مالک خارجی است یا خیر قید می شود.

در ترکیه مناطقی وجود دارد که فقط هوا فروخته می شود و کسی که این ملک را می خرید صاحب زمین نمی شود. ومناطقی هم وجود دارد که اصلا اجاره یا فروش ملک برای خارجی ها ممنون است مثل منطقه سلطان احمد در استانبول.

نکته بسیار مهم اینکه سندی که هوا فروخته شده از زمین سهمی نداشته است مثل سندهای تعاونی.

دو اصل مهم در شهروندی ترکیه

  • کسی که بخواهد پاسپورت ترکیه بگیرد

همانطور که گفته شد اگر کسی بخواهد پاسپورت ترکیه را دریافت کند باید ملک با ارزش بالاتر از 250 هزار دلار خریداری کند در این صورت پاسپورت ترکیه برای خریدار صادر می شود.

خرید ملک در ترکیه

  • کسی که بخواهد اقامت ترکیه بگیرد

کسی که بخواهد اقامت ترکیه را داشته باشد با هر مبلغی می تواند خانه بگیرد و زمانیکه خانه را می فروشد اقامت نیز باطل می شود. با کمتر از 100 هزار دلار هم می شود ملک خریداری کرد که به اقامت منتهی شود ولی این اقامت موقت است.

250 هزار دلار روی چه ملکهایی باید باشد؟

می توان با خرید 2 یا 3 واحد آپارتمان به هدف 250 هزار دلار رسید. بهترین حالت خرید ملک و سرمایه گذاری، خرید ملک پیش ساخته می باشد به شرطی که سند واحدها آماده باشد، می توان پاسپورت گرفت.

قرارداد ملک پیش ساخته

این قرارداد شامل 15 تا 30 صفحه می باشد که مشخص می کند چه متریالی استفاده شد و چه زمانی تحویل می گردد و نیز جریمه دیر کرد از دیگر نکاتی است که در این قرارداد ذکر می شود.

نکته مهم اینکه داخل ترکیه زمان تحویل این نوع املاک 1سال بعد است. دولت به سازنده این فرصت را میدهد که بعد از 1 سال 6 ماه هم تاخیر داشته باشد. بعد از گذشت 6 ماه و عدم تحویل می توان از شرکت سازنده شکایت کرد.

از چه زمانی می توان ملک با ارزش 250 هزار دلار را فروخت؟

شخصی که داخل ترکیه ملک خریداری می کند و اقدام به اخذ پاسپورت می کند تا 3 سال نمی تواند ملک را بفروشد. در صورت ایجاد شرایط ویژه به هر دلیلی بخواهد ملک را بفروشد، پاسپورت لغو شده و ملک را به یک فرد ترک می فروشد. اگر ملکی داخل ترکیه خریداری شده و روی آن پاسپورت گرفته شده شخص دیگری نمی تواند روی آن خانه پاسپورت دریافت کند. حال آن شخص ایرانی باشد یا عراقی یا هر ملی دیگری که داشته باشد .

مالیات نقل و انتقال بعد از این 3 سال چگونه است؟

بحث مالیات یک بحث مفصل و مجزایی است که در ادامه به طور خلاصه به این مبحث مهم می پردازیم و در ادامه سلسله مقالات سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه  یک مقاله مجزا در ارتباط با مالیات خدمت شما ارائه خواهیم داد.

دولت ترکیه از روز خرید چه براساس اینکه پاسپورت اخذ شود یا نشود مالیات تا 5 سال شامل می شود. بعد از 5 سال ملک مورد نظر شامل معافیت مالیاتی می شود. مالیات نقل و انتقالات بعد از 5 سال به 0 می رسد.به طور کلی لیر ترکیه دارای نوسانات زیادی است اما ریتم و اقتصاد آن ثابت است.

مالیات در ترکیه

موقعیت های مناسب برای فروش ملک کجا هستند؟

مبحث مهمی که وجود داره اینه که ما بدانیم چه آیتمهایی وجود دارد که بعد از 5 سال ملکی که خریداری کردیم را راحت به شهروندان ترک بفروشیم. بندانیم که ترکها بیشتر چه مناطقی را می پسندند. دانستین این مورد می تواند ما را در انتخاب ملک خوب کمک کند.

این مورد بستگی به موقعیت ملک داره که در استانبول باشه یا شهر دیگه. بعضی قسمتها هستند که قیمت آنها گرانتر است مثلا قسمتهایی که به تنگه بوسفور نزدیکتر است گرانتر است. در مناطقی مثل قسمت آسیایی، اروپایی، شیشلی، بشیکتاش، چانکاری و… ملکهای گرانتر و با ارزشتری وجود دارد. در واقع منطقه ملک خیلی مهمه. املاک در ترکیه شامل آپارتمانهای 4 تا 5 طبقه، برجهای تکی، و شهرکهایی که 5 تا 6 برج داخل آنها قرار دارد. نظر به زیبا بودن و خوش ساخت بودن ملک، داشتن موقعیت خوب و ارزش افزوده آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

هزینه فروش ملک به یک خارجی نسبت به ترکها

فروش ملک به یک خارجی نسبت به یک ترک از نظر هزینه تقاوتی ندارد فقط برای ترکها به دلیل داشتن credit  پرداخت راحت تری انجام می پذیرد.

نحوه انتقال پول از ایران به ترکیه چگونه است؟

صرافهای متعددی هستند که کار انتقال پول از ایران به ترکیه را انجام می دهند. در این زمینه انتخاب مشاور خوب می تواند بسیار مهم باشد. به این صورت که داخل حساب بانکی خوشان (زراعت بانک) پول را واریز میکنند و در ترکیه پول را به شما تحویل می دهند. با مشاوره خوب امکانش هست که مالیات جابجایی که معمولا 18 درصد است پرداخت نکنید.

برای مبالغ سنگین که باید از یک ebank به یک ebank دیگه منتقل بشه شامل هزینه است.

مثلا برای انتقال پول به مرکز خرید یا دفتر فروش بین 700 تا 800 لیر هزینه جابجایی باید پرداخت شود.

همانطور که گفته شد یک سری مناطق هستند در استانبول که مناطق ممنوعه از لحاظ خرید و فروش به خارجی هاست مثل منظقه سلطان احمد، منظقه نزدیک کاخ توپ کاپی و مناطقی که مثل اسین یورک و فاتیح برای اجازه مشکل دار هست و به خارجی ها اجاره و فروش نمی دهند و اجازه اقامت داده نمی شود.

آیا شرکتهای ایرانی در ترکیه هستند که جابجایی مبالغ به سازنده یا فروشنده انجام دهد؟

شرکت tff از طریق نمایندگی خود در ایران به صورت واسطه وارد مذاکره با سازندگان و فروشندگان ملک شده و کار خرید ملک و انتقال را برای مشتریان خود انجام می دهد.مشاوران ما در ترکیه برای خرید ملک همراه شما خواهند بود و کار خرید و فروش را برای شما انجام می دهند و در مراحل انجام کار همراه شما خواهند بود.

خرید قسطی املاک در استانبول؟

پروژه های اقساطی و دولتی در ترکیه خیلی قوی هستند و بسیار عالی کار می کنند اما مساله مهم اینه که اگر فیش پرداخت بالای 250 هزار دلار را نداشته باشید نمی توانید پاسپورت بگیرید.

آیا پاسپورت ترکیه برای خارجی ها موقت است؟

 این پاسپورت موقت نیست حتی اگر بعد از 5 سال ملک را بفرش برسانید باز پاسپورت دائمی است.

سوالات متداول این بخش

پرداخت بیمه

اگر شما در ترکیه اجازه کار داشته باشید و 5 سال بیمه پرداخت بشهف بعد از 5 سال می تونید پاسپورت ترکیه دریافت کنید . توجه داشته باشید که این 5 سال باید به صورت مداوم باشد.

سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در ترکیه شما می توانید با خرید ملک به ارزش 500 هزار دلار یا حداقل 250 هزار دلار برای خودتان و فرزندان زیر 18 سال پاسپورت ترکیه دریافت کنید.

در ترکیه برای املاک مالیات سالانه وجود دارد. برای خرید مکلک در ترکیه باید مالیات پرداخت شود. به این صورت که اگر در مناطق نوساز باشد مبلغ 1 درصد مالیات و اگر غیر از این باشه 1 تا 18 درصد باید مالیات پرداخت شود. نکته مهم اینکه می شه مالیات را سالانه پرداخت نکنید و انتهای کار زمانی که قصد فروش ملک رو دارید مالیات رو یکجا پرداخت کنید.

میزان مالیات سالانه 0.002 تا 0.003 درصد بر عدد کل ملک در سال می باشد.

برای خرید ملک در ترکیه یک سری هزینه های دیگر که در همه جای دنیا هم هست، وجود دارد. مثلا برای بنام زدن سند 4 درصد حق دفتر اسناد رسمی دولت ترکیه باید پرداخت شود، که معمولا 2 درصد خریدار و 2 درصد فروشنده پرداخت می کنند.

در مناطق بازسازی شده ممکنه شامل معافت 4 درصد باشد. بستگی به موقعیت ملک دارد که در چه منطقه ای قرار گرفته شده باشد.

بطور کلی مالیات بر اساس این پایه ریزی میشه که شما ملکی که خریداری کردید از 1 تا 18 درصد محاسبه میشود که اگر در مناطق نوسازی شده باشد 1 درصد محاسبه می شود. اما ملکی که در دیگر مناطق باشد نسبت به متراژ و منطقه باید مالیات پرداخت شود.

ثبت در خواست مشاوره
از طریق فرم زیر می توانید وقت مشاوره دریافت کنید یا با شماره تلفن 09367181788 در واتس آپ در تماس باشید .

دریافت وقت مشاوره

[bookly-form hide="week_days"]

پیام بگذارید