می خواهید در آلمان تحصیل کنید ولی نمیدانید کجا و چطوری؟

19خرداد 1401
0 نظر

بر اساس قوانین و سیاستهای آموزشی کشور آلمان، تحصیل در دانشگاه های این کشور برای تمام دانشجویان آلمانی و غیر آلمانی رایگان می باشد و این موضوع یکی از امتیازات برجسته برای دانشجویان ایرانی با قیمت های بالای ارز در این روزها می تواند باشد.

برای تحصیل در آلمان 8 مرحله را باید پشت سر گذاشت: قدم اول، داشتن مدرک معتبر دانشگاهی و یا دیپلم رسمی از وزارت آموزش و پرورش ایران.

برای ورود به هر مقطع تحصیلی(کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری، می بایست دارای مدرک معتبر و مورد نیاز همانند دیپلم و یا مدرک دانشگاهی باشید. به طور مثال برای ورود به دانشگاه ، متقاضی باید دوره متوسطه دبیرستان را به پایان رسانده باشد و پیش نیاز های لازم را گذرانده باشد و دارای مدرک رسمی دیپلم نظام جدید و یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم باشد.

قدم دوم، انتخاب رشته و مقطع تحصیلی:

انتخاب رشته مورد علاقه و متناسب با مدرک تحصیلی قبلی خود نیز گام دوم برای تحصیل در آلمان می باشد. به طور مثال با مدرک دیپلم فقط می توانید یکی از رشته های کارشناسی و یا علوم پزشکی را انتخاب کنید و با مدرک کارشناسی روانشناسی، فقط می توانید برای ارشد روانشناسی و زیرشاخه های آن اقدام کنید.

انتخاب رشته نیز در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز بسیار مهم است. بیش از 20000 رشته تحصیلی متفاوت و کاربردی در دانشگاه های آلمان تدریس می شوند که اکثر آنها بر اساس نیاز جامعه و کاربردی بودن آنها ارائه می گردد. بنابراین با این تنوع رشته تحصیلی، گزینه ها و شرایط زیاد و متفاوتی برای ورود به دانشگاههای آلمان و تحصیل در آنها وجود دارد.

قدم سوم، تطبیق مدارک:

معدل مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی و یا مدارک دانشگاهی شما، باید بر اساس سیستم آموزشی آلمان بررسی و مطابقت داده شود و عنوان رشته تحصیلی و معدل های هر مقطع تحصیلی، باید بر اساس سیستم اموزشی المان، تغییر و تبدیل کند.

از مهمترین شرایط تحصیل در آلمان، معدل آخرین مدرک تحصیلی، مدرک زبان و نمره زبان شماست. تاثیر معدل در پذیرش از دانشگاه های آلمان بسیار مهم است. از نظر معدل، برخی از دانشگاه ها برای صدور پذیرش تحصیلی، معدل بالای 17.5 می خواهند، برخی دیگر معدل بین 16 تا 17.5 و تعدادی هم حتی با معدل زیر 16 نیز امکان تحصیل را به شما می دهند. البته این شرط معدل هیچ ارتباطی به رنکینگ و اعتبار دانشگاه در آلمان ندارد و سیستم و قوانین حاکم بر دانشکده های هر دانشگاه، تعیین کننده این شرایط هستند.

 

قدم چهارم، مدرک زبان:

با توجه به مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر خود در آلمان، متقاضی باید مدرک زبان آلمانی(B1 و یا B2 )و در مواردی که رشته مورد نظر به انگلیسی می باشد، مدرک (تافل و یا آیلتس) مورد نیاز را قبل از اقدام برای تحصیل در آلمان، بدست آورد. مدرک و نمره زبان نیز یکی از شرایط اصلی و مهم برای تحصیل در دانشگاه های آلمان است. برای رشته های انگلیسی زبان معمولا به آیلتس 6.5 و یا تافل 85 نیاز است و برای رشته های آلمانی زبان نیاز به مدرک C1 تلک و یا Test Daf زبان آلمانی است. در مقاطع ارشد و دکتری، بسیار از رشته های تحصیلی در دانشگاه های دولتی به زبان انگلیسی هم ارائه می شود که حداقل معدل برای پذیرش مقطع ارشد 16 می باشد.

قدم پنجم، ارسال مدارک تحصیلی خود به دانشگاه جهت درخواست پذیرش:

در این مرحله شما می بایست مدارکی که دانشگاه مد نظرتان در آلمان، از شما خواسته است را برای دانشگاه ارسال نمایید. توجه داشته باشید که شرایط دانشگاه ها برای دریافت مدارک تحصیلی قبلی شما و صدور پذیرش تحصیلی، با یکدیگر کاملا متفاوت است.

قدم ششم، تمکن مالی

اگر چه تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان می باشد، اما هر دانشجویی باید هزینه های امرار معاش و زندگی خود در دوران تحصیلی اش را در آلمان باید خودش تامین نماید. هزینه زندگی سالیانه یک دانشجوی خارجی در آلمان 10332 یورو از طرف دولت آلمان تعیین شده است، که شامل هزینه های: اجاره، غذا، پوشاک، مواد آموزشی، بیمه درمانی، تلفن، اینترنت، هزینه های رادیو و تلویزیون و فعالیت های تفریحی میشود. شما می توانید این مبلغ و یا معادل ریالی آن را با ارائه نامه تمکن مالی یک روزه(آخرین مبلغ موجودی) که از بانک خود می گیرید در روز مصاحبه به سفارت ارائه دهید و بعد از اخذ ویزا مبلغ را باید به صورت یورویی به آلمان ببرید. به خاطر داشته باشید که سفارت المان نیاز به پرینت گردش حساب سه یا شش ماهه شما ندارد و همان تمکن یک روزه کافی است.

قدم هفتم، دریافت ویزا:

ویزای تحصیلی آلمان یکی از معتبرترین ویزای های تحصیلی در اروپا می باشد که می تواند در ضمن تحصیل و یا حتی بعد از فارغ التحصیلی، در گرفتن هر نوع ویزایی از کشورهای اروپائی و یا غیر اروپائی تاثیر بسیار مثبتی برای شما داشته باشد. برای دریافت ویزای تحصیلی، ابتدا باید از طریق سایت ویزامتریک اقدام به رزرو وقت مصاحبه نمود. از سال 2021 ویزامتریک مسئول دریافت مدارک و مصاحبه از متقاضیان برای ویزای دانشجویی آلمان می باشد ولی همچنان بررسی مدارک و نظر نهایی با کنسولگری آلمان می باشد.

شما باید برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان، کلیه مدارک لازم را آماده نموده و در روز مصاحبه به ویزامتریک ارائه نمایید. این مدارک به صورت مختصر عبارتند از: پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه آلمان، نامه تمکن مالی، پاسپورت، مدرک زبان معتبر، ترجمه مدارک تحصیلی قبلی، رزومه و انگیزه نامه. همچنین سفارت از شما سئوالاتی نیز در خصوص اهداف و انگیزه شما از تحصیل در آلمان، از شما می پرسد که در صدور ویزای شما بسیار تاثیر گذار است.

قدم هشتم، رزرو خوابگاه و یا محل سکونت در آلمان:

از آنجایی که سالانه متقاضیان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل به آلمان می روند، دانشگاه ها به اندازه کافی خوابگاه دانشجویی ندارند و ممکن است ترم اول خوابگاهی به شما تعلق نگیرد. بنابراین توصیه اکید می شود که قبل از عزیمت به آلمان حتما به فکر تهیه خوابگاه و یا محل اقامت موقت دیگری از قبیل خوابگاه های خصوصی، WG و غیره باشید.
منبع: خبر آنلاین

پیام بگذارید