آوسبیلدونگ چیست؟

4آذر 1400
0 نظر

آوسبیلدونگ چیست؟

آوسبیلدونگ (ausbildung) دوره های کارآموزی یا فراگیری یک حرفه یا شغل می باشد. خیلی از افراد دوست دارند که حرفه ای را به صورت تخصصی و واقعی یادبگیرند در آوسبیلدونگ شما می توانید حرفه مورد علاقه خود را به صورت  واقعی و با کیفیت بالا یاد بگیرید. در آوسبیلدونگ هم دروس تئوری و هم دروس عملی وجود دارد .

اوسبیلدونگ چیست؟

چرا آلمان را برای دوره کارورزی انتخاب کنیم؟

دولت آلمان برنامه ریزی دقیقی برای کشورش دارد. آلمان کشوری است که جمعیت آن پیر است و به همین دلیل با مشکل تقاضای کار مواجه است و مردم آن توانایی لازم برای کار کردن را ندارد به همین دلیل با مشکل تقاضای کار مواجه است.

دولت آلمان شرایط خوبی برای ورود خارجی ها در نظر گرفته و چون آلمان کشور صنعتی است و خدمات فنی مهندسی زیادی ارائه میدهد، آموزش هایی که میدهد برای بعضی بخشها رایگان است و نیز مردم را به مهاجرت به این کشور تشویق می کند.

آلمان کشوری است که درآمدزایی زیادی دارد و نیروی کار زیادی نیاز دارد. در این دوره ها افراد به صورت مستقیم وارد بازار کار می شوند و اساتید، آنها را با کار واقعی آشنا می کنند و جنبه های مثبت کار واقعی را لمس می کنند. بعد از  گذارندن این دوره ها، شرکتها مشتاق به خدمت گرفتن این افراد هستند و کسانی که این دوره های را گذراندند بسیار راحت تر وارد بازار کار می شوند.

آوسبیلدونگ مثل فنی حرفه ای در ایران است با این تفاوت که در ایران دوره های با متدهای قدیمی و در فضای بسته و محدود برگزار می گردد و کارآموز بعد از پایان دوره باید مجدد در محیط کاری قرار بگیرد تا چیزهای جدیدتری یاد بگیرد.

در آوسبیلدونگ دو مبحث آموزشی وجود دارد یکی دوره آموزشی کارورزی کلاسیک و دوره آموزشی عملی که در واقع به صورت دو جانبه این دو آموزش همزمان و در کنار هم انجام میشود. بخشی از آموزش در مرکز عملی و بخش دیگر در  مرکز آموزش تئوری انجام می گیرد.

اینکه در هفته چند روز کار عملی و چند روز آموزش تئوری باشد بستگی به رشته مورد نظر و تعداد واحد و مرکز آموزش دهنده داردکه تعیین کننده بیشتر یا کمتر بودن مباحث عملی و تئوری می باشد. سازمانها و کمپانی ها برنامه هاشون رو برای مرکز آوسبیلدونگ میدهند و در کل دولت آلمان برای اینکه سالهای آینده با مشکل نیروی متخصص واجه نشود از سالها قبل برنامه ریزی برای تربیت نیروی متخصص را انجام می دهد.

آوسبیلدونگ

دوره های آوسبیلدونگ کاملا به روز هستند و شخصی که وارد این سیستم کارآموزی می شود به راحتی می تواند با فرهنگ و سیستم کاری در آلمان و استفاده از واژه های آلمانی مربوط به آن شغل و نحوه تعاملات آشنا شود. در این دوره ها کلاسهای جامعه شناسی و روانشناسی نیز در کنار کار برگزار می گردد و در واقع کارآموز یاد میگیرد که چگونه کار تیمی انجام دهد و مشکلاتی که بعضا با آن مواجه می شود را چکونه حل کند.


بیشتر بخوانید : ناگفته های خرید ملک در ترکیه

شاخه های شغلی و مهارتی در آلمان

320 شاخه شغلی و مهارتی در آلمان تعریف شده که افراد می توانند آن مهارتی را که می خواهند یاد بگیرند را انتخاب کنند و نیز دلیل توجیه کننده ای را برای آلمانیهای داشته باشند که چرا می خواهید به آلمان بیایید.

پرداخت هزینه آوسبیلدونگ

پرداخت پول برای آوسبیلدونگ به دو قسمت تقسیم می شود.

  • اول اینکه در بخش مراکز آموزشی باید پول پرداخت شود.
  • دوره هایی در مراکز وجود دارد که از افراد متقاضی پول دریافت نمی کنند و در قبال کار به شما پول هم میدهند.

اکثر کسانی که می خواهند در آلمان دوره را بگذرانند و برگردند کشور خودشان یا به کشورهای دیگر بروند به مراکزی مراجعه می کنند که بابت آموزش هزینه دریافت می کنند و افرادی که بابت کار پول دریافت می کنند، کسانی هستند که شرکتها روی آنها دست می گذارد و برای کار در شرکتها مورد قبول واقع می شوند و استخدام می گردند.

هزینه آموزش مهارت

مبلغی که بایت بابت آموزش پرداخت شود برای مراکز که شامل 320 رشته و مهارت مختلف است، نمی توان رقم دقیقی را محاسبه کرد ولی میزان هزینه ماهانه برای ماندن در آلمان 1000 یورو می باشد. که در 6 ماه باید حدود 10300 یورو برای مسکن و غذا باید کنار گذاشته شود.

نکته مهم اینکه مراکزی که از افراد پول دریافت می کنند هدفشان آموزش و اتمام دوره است ولی مراکزی که پول می دهند  ممکن است به افراد در تهیه مسکن و بعضی هزینه های زندگی کمک بکنند.

رنج حقوق این دوره های از 600 یورو تا 1400 یورو در ماه است. بعضی از دوره ها ممکنه بالای 2000 یورو پرداختی داشته باشند که تعداد این مراکز کم است و خارجی ها در این زمینه شانس خیلی کمتری دارند.

در مراکزی که باید پول پرداخت شود ممکن است به صورت اقساطی هزینه را دریافت کنند. به طور کلی این دوره ها حداقل یک ماهه و حداکثر 5 ساله است. اکثر کارآموزی ها 1 تا 3 سال است که بعد از 3 سال دوره که تمام شد، چون شما یک فرد خارجی هستید اگر دوباره قصدی برای کار پیدا کردن نداشته باشید و یا کارآموزی را به شاخه حرفه ای تری ارتقاء نداده باشید باید خاک آلمان را ترک کنید.

آوسبیلدونگ

قبل از اینکه ویزای شما تمام شود باید به دفاتر مهاجرتی دلایل محکمی ارائه دهید تا بتوانید در آلمان بمانید. خیلی از افراد ممکن است 2 تا 3 تا کارآوزی را بگذرانند تا یکی از دوره ها به کار اصلی منجر شود.

ویزای شینگن و ویزای آوسبیلدونگ

ویزای شینگن برای بازدید و سفرهای گردشگری است که سرکنسول گری ها ارائه میدهند و ویزای آوسبیلدونگ و ویزای تحصیلی مدت طولانی دارد و بر اساس مدارکی که ارائه داده می شود و بسنگی به شهر و اداره مهاجرت آن شهر دارد. ویزای شینگن اداری تجاری و تفریحی است و وقتی این ویزا دریافت می شود نمی توان این ویزا را به ویزای کار یا تحصیل تبدیل کرد.

و افراد باید به کشور خودشان برگردند و مجددا اقدام کنند. ویزای شینگن با دعوتنامه است نمی توانید بمانید و درس بخوانید چون داخل ویزای شینگن نوشته هدف از ارائه این ویزا دیدار دوستان (تفریح) است.

مثلا وقتی ویزای کار صادر می شود داخل ویزا نوشته این ویزا برای کار است و مدت آن سه ماهه است و شما در آلمان با آن شرکت که برای شما دعونتامه فرستاده قرارداد می بندید و بر اساس این قرار داد اقامت دریافت میکنید.

بررسی وضیعت مالی در دوره آوسبیلدونگ

دولت آلمان اعلام کرده برای این دوره ها عدد 10300 یورو باید در نظر گرفته شود. اگر فردی قصد داشته باشد هزینه کارآموزی بدهد باید 10300 یورو را به دولت آلمان  نشان دهد که این مبلغ را دارد.

پیدا کردن کار بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ

کسی که در آلمان دوره تحصیلی یا کارورزی می گذراند شانس بسیار بالایی برای پیداکردن کار در آلمان دارد نسبت به کسی که در ایران اقدام می کند . خیلی وقتها نمایشگاهها و پکیجهایی ارائه می شود که شرکتها با کسانی که آموزش دیده اند رو برو می شوند و این دیدار ها منجر به قرارداد بین شرکت ها و افراد می شود.

بعض اوقات هم هست که شرایط کار برای آنها ایجاد نمی شود و فرد برای اینکه بتواند خودش را در آلمان نگه دارد باید دوره دیگری را بگذراند.

مدارک لازم برای آوسبیلدونگ

مهمترین مدارک مورد نیاز برای دوره آوسبیلدونگ آلمان شامل دیپلم، گوهینامه از جایی که در ایران در زمینه خاص مهارت گذرانده شده، تقدیر نامه ، یا لوح سپاس، سوابق بیمه ای ، ثبت اختراع ، و دوره فنی حرفه ای که در ایران گذرانده شده باشد. همه اینها به تکمیل پرونده کمک می کند و نیز حداقل داشتن مدرک زبان B1 و تمکن مالی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

شرایط سنی کار در آلمان

شرایط سنی کسی که قصد اقدام برای کار آلمان را دارد به دو صورت زیر 25 سال  و بالای 25 سال می باشد. افراد زیر 25 سال می توانند در آلمان کارآموزی بگذرانند. ولی افراد بالای 25 سال در کشور خودشان باید دنبال کارآموزی باشند و نمی توانند در آلمان آوسبیلدونگ بگیرند.

آوسبیلونگ

کسی که زیر 25 سال است می تواند 6 ماه در آلمان دنبال پیداکردن دوره آوسبیلدونگ باشد به این صورت 6 ماه فرصت دارند دوره هایی که متناسب با مهارت دلخواه باشد پیدا کنند. برای پیدا کردن دوره های آوسبیلدونگ سایتهایی هستند که دوره ها را معرفی می کند. این خدمات با گذشت زمان و تغییر فصل تغییر میکند.

بعنوان مثال خدماتی مثل مکانیک کشتی و شناور، پلیس، مراقبت از بیمار و سالمندان، مسئول خدمات بیمه تامین اجتماعی ( بازاریاب خدمات بیمه ای) افرادی که در ساخت و ساز مهارت دارند مثل گچ بر، معمار، کاشی کار و… برنامه نویس، مکانیک و برق کار و …. مهارتهای دیگر.

نحوه گرفتن ویزا

گرفتن ویزا یک مسئله بسیار سخت است و سفارت آلمان به دلیل حجم بالای تقاضا، عمدتا تقاضای افراد را رد می شود. اما آکادمی TFF آماده ارائه خدمات به کسانی که قصد گرفت ویزای آلمان را دارند می باشد. به این صورت که با گرفتن اقامت ترکیه در وقت گرفتن ویزا سفارت آلمان بسیار راحت تر می شود. افرادی که در ترکیه هستند خیلی راحت می توانند در خواست سفارت آلمان انجام دهند.

پکیچ آکادمی TFF به این صورت است که آموزش زبان آلمانی ارائه داده می شود، وقت سفارت و ترجمه مدارک و تمام فعالیتها در این زمینه انجام می گیرد و از این طریق گرفتن ویزای آوسبیلدونگ بسیار زیاد می شود.

سوالات متداول این بخش

آوسبیلدونگ(ausbildung) دوره های کارآموزی یا فراگیری یک حرفه یا شغل می باشد. خیلی از افراد دوست دارند که حرفه ای را به صورت تخصصی و واقعی یادبگیرند در آوسبیلدونگ شما می توانید حرفه مورد علاقه خود را به صورت  واقعی و با کیفیت بالا یاد بگیرید. در آوسبیلدونگ هم دروس تئوری و هم دروس عملی وجود دارد .

دولت آلمان برنامه ریزی دقیقی برای کشورش دارد. آلمان کشوری است که جمعیت آن پیر است و به همین دلیل با مشکل تقاضای کار مواجه است و مردم آن توانایی لازم برای کار کردن را ندارد به همین دلیل با مشکل تقاضای کار مواجه است.

پرداخت پول برای آوسبیلدونگ به دو قسمت تقسیم می شود.

  • اول اینکه در بخش مراکز آموزشی باید پول پرداخت شود.
  • دوره هایی در مراکز وجود دارد که از افراد متقاضی پول دریافت نمی کنند و در قبال کار به شما پول هم میدهند.

اکثر کسانی که می خواهند در آلمان دوره را بگذرانند و برگردند کشور خودشان یا به کشورهای دیگر بروند به مراکزی مراجعه می کنند که بابت آموزش هزینه دریافت می کنند و افرادی که بابت کار پول دریافت می کنند، کسانی هستند که شرکتها روی آنها دست می گذارد و برای کار در شرکتها مورد قبول واقع می شوند و استخدام می گردند.

پیام بگذارید